Wiele osób zakładających działalność gospodarczą zastanawia się, czy opłaca się zostać vatowcem – często to podatnik decyduje, jaką formę rozliczenia wybiera. Jaką decyzję warto podjąć? Jakie czynniki wziąć pod uwagę? VAT jest podatkiem od towarów i usług, który płaci się jedynie od swojego zarobku – możliwe jest to dzięki możliwości pomniejszenia podatku należnego od naliczonego. Zastanawiając się nad wybraniem statusu vatowca, warto uwzględnić przede wszystkim rodzaj działalności oraz grupę docelową.
Kto musi być vatowcem?
Czynnymi podatnikami VAT muszą być przede wszystkim przedsiębiorcy dokonujący dostaw wyrobów jubilerskich oraz monet, a także oferujących tereny budowlane, nowe środki transportu i niektóre nieruchomości. Dotyczy to też świadczenia usług prawniczych. Vatowcami są też przedsiębiorcy, którzy nie posiadają siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.Kiedy opłaca się być vatowcem?
Kiedy przedsiębiorca sam podejmuje decyzję dotyczącą zostania vatowcem, powinien wziąć pod uwagę nie tylko rodzaje oferowanych usług oraz ich odbiorców, ale także wysokość stawki podatku VAT, jaką będzie stosował. Ważne znaczenie mają tutaj planowane inwestycje, gdyż bycie vatowcem pozwala trochę zaoszczędzić podczas zakupów. Sprawdź też, czy Twoi klienci są vatowcami. Jeśli tak nie jest, rozwiązanie to się nie opłaca – doliczony do faktury VAT sprawi, że Twoje usługi będą droższe. Klient nie mogący sobie niczego odliczyć będzie zmuszony ponieść wysokie koszty, przez co może zrezygnować z Twojego produktu lub usługi. Zobacz też:okresy nieskładkowe harmonogram pracy rozwiązanie umowy o pracę na czas określony